Strona Główna > Misja przyjazdowa przedsiębiorców z USA do województwa lubuskiego

Misja przyjazdowa przedsiębiorców z USA do województwa lubuskiego

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, AGERON Polska zorganizował przyjazdową misję gospodarczą przedsiębiorców z USA do województwa lubuskiego. Misja odbyła się w dniach 21-25 września i zakończyła się pełnym sukcesem.

Do Polski we wrześniu przybyli przedstawiciele ośmiu firm zajmujących się importem i dystrybucją artykułów spożywczych i alkoholi. Firmy reprezentowane przez amerykańskich gości to jedne z największych przedsiębiorstw zaopatrujących indywidualne sklepy, sieci handlowe i sklepy z polskimi specjalnościami na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Przedsiębiorcy zainteresowani byli regionalnymi produktami pochodzącymi z województwa lubuskiego i lokalnymi winami.

Program misji był bardzo bogaty i spotkał się z dużym zainteresowaniem Amerykańskich gości. Pierwszego dnia, uczestnicy misji wzięli udział w konferencji poświęconej tematyce współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych. Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Głos zabrali także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego. Wśród słuchaczy znaleźli się nie tylko amerykańscy goście, ale także lokalni przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu zainteresowani zacieśnianiem współpracy polsko-amerykańskiej. Łącznie na konferencji gościliśmy ponad 50 osób. Po zakończeniu prelekcji, przedstawiciele amerykańskich firm wzięli udział w spotkaniach biznesowych z lokalnymi producentami. Wśród przedstawicieli regionalnych firm znalazły się zarówno małe, rodzinne firmy o niewielkiej produkcji lokalnego zasięgu, jak i duże firmy z doświadczeniami w eksporcie. Spotkania cieszyły się tak dużym zainteresowaniem wśród lubuskich przedsiębiorców, że sesję B2B zmuszeni byliśmy przedłużyć aż o dwie godziny.

Kolejne dwa dni misji gospodarczej poświęcone były wizytom studyjnym w lokalnych zakładach produkcyjnych i parkach naukowo-technologicznych. Amerykanie poznali potencjał gospodarczy i innowacyjność województwa lubuskiego. Goście odwiedzili Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy, zakład produkcyjny firmy wytwarzającej wafle i słodycze, producenta makaronów oraz dwie lokalne winnicy. Byli pod wrażeniem jakości polskich wyrobów i wysokich standardów produkcji panujących w polskich firmach wytwórczych. Ostatniego dnia, uczestnicy misji odwiedzili parki naukowo technologiczne w województwie: Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych (LOIiWA), Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Ośrodek Gotech.

Amerykańscy przedsiębiorcy byli pod ogromnym wrażeniem innowacyjnych ośrodków działających na terenie województwa lubuskiego. Misja gospodarcza zmieniła całkowicie postrzeganie polskiej gospodarki i polskich produktów przez przedstawicieli amerykańskich importerów. Docenili oni polską jakość i ogromne możliwości rozwoju biznesu w Polsce.